2016’da Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkeler

Yazar  |  Yorum Yok
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Evet dünyanın en pahalı pasaportlarından birine sahibiz ve evet birçok ülke bizi vize uygulamasına tabi tutuyor; ama Türk vatandaşlarının vizesiz gidebileceği ülkeler de yok değil.  Dünyada birçok ülke Türkiye’ye vize uygularken 62 ülke Türk vatandaşlarından 30 ila 90 gün arası turistik gezi için vize istemiyor.

Güney Amerika’da Meksika, Panama, Dominik Cumhuriyeti, Peru, Kolombiya, Brezilya, Bahamalar ve Arjantin; Afrika’da Fas, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kenya, Şeysel Adaları, Svaziland, Tunus; Asya’da Ermenistan, Filipinler, Güney Kore, Hong Kong, Japonya, Kazakistan, Maldivler, Singapur; Avrupa’da Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Sırbistan, Makedonya bizden vize istemeyen ülkeler arasında.

Arjantin

Güney Amerika’nın en havalı şehri olarak bilinen Arjantin’in başkenti Buenos Aires, resmi dili İspanyolca, para birimi ise Pezo’dur. Yerel mutfak kültürleri, İspanyol ve İtalyan mutfağıyla harmanlanmış olan Arjantin’in en ünlü yemeği Asado’yu denemelisiniz.

arjantin

Bosna Hersek

Balkan Yarım Adası’nın merkezinde bulunan, vatandaşlarına tarihten gelen yakınlıktan dolayı Boşnak dediğimiz, Türkleri çok seven insanların ülkesi. Tarihle iç içe olan bu ülke Avrupa’nın güneydoğusunda yer alır. Başkenti Saraybosna’dır.

bosna-da-gezilecek-yerler

Karadağ

Zümrüt yeşili dağlar ve turkuaz deniz. İnsanın içi açılıyor doğrusu. Lord Byron Karadağ sahilleri için deniz ile karanın en muhteşem karşılaşması diye bahsediyor. Bu güzel ülkeye vizesiz seyahat etme rahatlığıda işin cabası…

Karadağ

Maldivler

Hint Okyanusu’ndaki Maldivler 1192 ada üzerine kurulmuş, coğrafi olarak dünyanın en ilginç ülkelerinden biri. Yerleşim olan adaların neredeyse %90’ı da oteller tarafından kullanılıyor. Tropikal iklim özelliklerine sahip ülkede, yılın hemen hemen her mevsimi hava harika olsa da kuru sezon olarak adlandırılan Aralık – Nisan arasının iklim bakımında en uygun dönem olduğunu belirtelim.

Maldivler

Ukrayna

Başkenti Kiev olan ülke kültür, sanat, eğitim ve tarih açısından oldukça zengindir. Gece hayatıyla da ünlü olan Ukrayna’da gezerken aynı zamanda Sovyet döneminin izlerini sürebilirsiniz. Kiev başta olmak üzere Yatla, Odessa ve Kharkiv Ukrayna’nın görülmesi gereken şehirleri arasında.

Ukrayna

Mykonos & Santorini

Mykonos & Santorini

 

Aslı TAYFUN

Aslı TAYFUN

Deneme at Sentez Bilişim Web Hizmetleri
Aslı TAYFUN

Bir Cevap Yazın