4/4’lük Kış Bakımı Tüyoları!

Yazar  |  Yorum Yok
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

“Yaz aylarındaki güneş hasarının giderilmesi, oluşan lekelerin tedavisi için kış ayları bulunmaz bir fırsattır” diyen Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Sibel Alper, kış aylarını sağlıklı güzelliğe çevirmenin adımlarını anlattı.

Kış aylarının soğuk havası, rüzgarı, dış ortamın neminin ve ev içindeki kuru ortamın ilk etkilediği organ derimizdir. Derimize iyi bakmak, bu etkilerden korunmanın ilk ve en önemli adımıdır.

YAZ HASARLARINI ONARIN

15632

Adım adım ilerleyecek olursak, ilk adım yaz aylarının hasarını onarmak olmalıdır. Bu amaçla peeling, yani deriyi yüzeysel soyma işlemi yapılmalıdır.

Peeling önce dermatolog tarafından deri hasarının ve lekelenmenin şiddetine göre uygulanmalı sonrasında evde düzenli aralıklarla kozmetikler yoluyla sürdürülmelidir.

Peeling işlemi şiddetli güneş hasarında yetersiz kalabilir, o zaman stamp, roller, laser uygulamalarına başvurulabilir.

DERİNİN NEMİ KORUNMALI

16764

Kuru deride çok ince çatlaklar oluşur ve deriyi tahrişe, allerjiye ve kış aylarında egzamalara açık hale getirir. Kış aylarında da yine bol su içmeyi ihmal etmemeliyiz. Kullanılacak nemlendiricinin skualen, E vitamini, C vitamini, hyaluronik asit içermesi yararını artıracaktır.

GECE YÜZ TEMİZLİĞİNİ ATLAMAYIN

yuz-temizleme-

Gece yatmadan önce deri temizliği, deri yapısına uygun bir ürün ile yapıldıktan sonra büyüme faktörü veya kök hücre içeren onarıcı serum ile bakım tamamlanmalıdır. Kesinlikle alkol içeren losyon ve kolonyalardan kaçınılmalıdır. Alkol içerikli ürünler deri yüzeyindeki nem tabakasını ortadan kaldırır.

ELLERİNİZ DE BAKIM İSTER
20234

Kışın ellerimiz ayrı bir özen ister. Sürekli açıkta kaldığı için diğer deri bölgelerinden daha kuru ve sert hale gelir. Soğuk havalarda eldivensiz dışarı çıkılmamalı, gliserinli bir el kremi gün içinde 2-3 kez uygulanmalıdır.

PEELİNG YAPMAYI UNUTMAYIN

12458

Kışın peeling 2 türlü yapılmalıdır:

Birincisi leke vb. cilt sorunları olanlara dermatolog tarafından klinikte yapılanlar ki bunlar evde uygulanamaz.

İkincisi sağlıklı cilde sahip olanlar evde düşük oranlı meyve asitleri ve retinoik asit ile yapılanlardır. Haftada bir yeterlidir.

AYAK BAKIMINI İHMAL ETMEYİN

19968

Ayaklarımız da ihmal edilmemeli, sürekli kapalı kalan ayaklara akşamları gliserinli ayak bakım losyonları ile masaj yapılmalıdır. Yağmurda ıslanan eldiven ve çoraplar hemen değiştirilmelidir, aşırı nem deride kaşıntı, egzama gibi sıkıntılı durumlara yol açabilir.

ILIK SUYLA DUŞ ALIN

12690

Dış ortamın soğuğunun ardından sıcacık bir banyo çok hoş gelebilir ama unutulmamalıdır ki deri sıcak suyun ardından hızla kuruyacak ve üşüme hissi artacaktır. Onun yerine ılık suyla banyo, yumuşak bir havlu ile kurulanma ve zaman kaybetmeden vücudumuzu nemlendirme ideal bakımı sağlayacaktır. Vücut için kullanılabilecek basit bir nemlendirici gliserin ve gül suyunu eşit oranda karıştırılarak elde edilebilir. Yine deri kurumasını önlemek için küvet yerine duş tercih edilmelidir.

SAÇLARINIZI NEMLENDİRİN

sac-

Tüm yıl olduğu gibi kış aylarında saçlarımızı da ihmal etmemeliyiz. Alkol içerikli saç bakım ürünleri yerine argan yağı gibi nemlendiriciler tercih edilmeliyiz. Saç kurutma makineleri ve düzleştiricilerin kullanımını mümkün olduğu kadar azaltmalıyız.

DUDAK KORUYUCULARDAN DESTEK ALIN

dudakbalmi

Dudak koruyucu krem kullanmadan dışarı çıkılmamalı, eğer varsa dudak yalama alışkanlığı terk edilmelidir. Tea tree oil içeren dudak kremleri çatlak oluşumunu da önlerler. Kışın biz çok hissetmesek de güneş ışınları bulutlar arasından süzülüp derimize ulaşır, o nedenle nemlendiricilerimizde 30 faktörlü bir güneş koruyucu ilavesi hem erken yaşlanmayı engelleyecek hem de güneş hasarını gidermek için yaptığımız uygulamaların kalıcılığını sağlayacaktır. Yazın kullandığımız su bazlı nemlendiricilerin yerini yağ bazlı olanlar almalıdır ve avakodo yağı, badem yağı, çuha çiçeği yağı tercih edilmelidir. El ve yaklardaki çatlakların onarımında pür vazelin çok yararlıdır.

GÖZ BAKIMINIZ İÇİN…

19728

Papatya ve yeşil çay karışımı ile çay hazırlanmak, soğuduktan sonra yuvarlak makyaj pamuklarına emdirilip göze uygulanmak rahatlatıcı etkiye sahiptir.

EVDE BAKIM ÜRÜNLERİ HAZIRLAYIN

20229

Evde kil maskesi yine haftada bir uygulanabilir. Yazın kullandığımız su bazlı nemlendiricilerin yerini yağ bazlı olanlar almalıdır ve avakodo yağı, badem yağı, çuha çiçeği yağı tercih edilmelidir. El ve yaklardaki çatlakların onarımında pür vazelin çok yararlıdır. Gözler için papatya ve yeşil çay karışımı ile çay hazırlanmak, soğuduktan sonra yuvarlak makyaj pamuklarına emdirilip göze uygulanmak rahatlatıcı etkiye sahiptir.

GÜZELLİĞİNİZ İÇİN TÜKETİN

16666

Avakado, nar, balık, badem, yoğurt, ıspanak, havuç, yulaf, ceviz, domates…

Aslı TAYFUN

Deneme at Sentez Bilişim Web Hizmetleri
Aslı TAYFUN

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir