Beyazlayan Saçlara 9 Çözüm Önerileri

Yazar  |  Yorum Yok
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
  • Beyazlayan Saçlara 9 Çözüm Önerileri

0

  • İlk olarak şunu söylemeliyiz, beyazlayan saçlara çözüm olarak mucize bir bakım yöntemi veya ilaç bulunmuyor. Saçların beyazlamasındaki en büyük etken, aynı saç dökülmesinde olduğu gibi genetik faktörler. Kalıtsal nedenler dışında kalan %5’lik oran ise kişinin uzun dönem strese maruz kalması, bazı vitamin eksiklikleri ve çeşitli hastalıklar sonucunda görülüyor.

 

  • Saçlarınız vücudunuzda herhangi başka bir belirti olmadan beyazlıyorsa bunun nedeni %99 genetik mirasınız ve yaş almanızdır. Ancak bazı doğal ürünleri kullanarak beyazlama sürecini yavaşlatabilir ve saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

 

  • Bazı markalar ve ilaç üreticileri tersini iddia etse de beyazlamış saç telinin eski rengine tekrar kavuşmasını sağlayan bir ilaç veya yöntem şu gün itibariyle bulunmuş değil. Genel olarak kullanılan yöntemler geçici saç boyaları, kına benzeri organik saç renklendiriciler ve kalıcı kimyasal saç boyasından başka bir şey değil.
  • Eğer saçlarınız beklediğinizden daha erken beyazlamaya başladıysa bazı vitamin ve mineralleri eksik alıyor olabilirsiniz. Örneğin B12 vitamini eksikliği çocuklarda dahi saç beyazlamasına neden olabilir. Folik asit eksikliği ise proteinin vücut tarafından işlenmesinde sorunlara yol açarak saçların erken beyazlatabilir. Erken saç beyazlamasını engellemek için tavsiye edilen diğer vitamin ve mineraller ise biotin, çinko ve inositol’dür. Bunları günlük beslenme programınıza eklyerek kötü beslenme nedeniyle oluşan erken beyazlamadan korunabilirsiniz.
  • Başta da söylediğimiz gibi doğal veya ticari ürünler beyazlayan saçlarınızın tekrar eski rengine dönmesini sağlamaz ancak bazı doğal yöntemlerle saç beyazlamasını yavaşlatan sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu doğal yöntemler ve kullanılan ürünler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

 

  • Kumral ve kızıl saçlardaki beyazların görünümü azaltmak için kına kullanabilirsiniz. Üstelik kına, ağır kimyasallar içeren saç boyaları gibi saçınızı yıpratmaz.

 

  • Hazırlaması kolay bu maske ile beyazları bir kaç ton koyulaştırabilirsiniz. Bektaşi üzümü olarak da bilinen altın çilek ve mango tohumlarını eşit miktarda kullanarak karıştırın ve beyazların bulunduğu bölgeye uygulayın. Kurumasını bekledikten sonra suyla durulayabilirsiniz. Bu maske haftada 1 kez kullanılabilir.

 

  • Adaçayı ile hazırlayacağınız durulama suyunu kullanarak saçların beyazlamasını bir miktar yavaşlatabilirsiniz. Aynı çay demler gibi 2 bardak kaynamış suya 2-3 çay kaşığı adaçayı atarak 10-15 dakika kadar demleyin. Daha sonra süzüp soğumaya bırakın. Bu karışımla saçlarınızı ıslatın ve kurumaya bırakın. Tamamen kuruduktan sonra ılık suyla tekrar durulayabilirsiniz.

 

  • Bu uygulama en iyi etkiyi koyu siyah ve kahve saçlarda gösterir. 10 gram lorla 1-2 gram karabiberi iyice karıştırın ve saç derinizde özellikle beyazların daha çok olduğu bölgelere sürün. Karışımı 1 saat beklettikten sonra normal şampuanla yıkayabilirsiniz. Uygulamayı haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır.

 

Aslı TAYFUN

Aslı TAYFUN

Deneme at Sentez Bilişim Web Hizmetleri
Aslı TAYFUN

Bir Cevap Yazın