Cilt Temizliği Nasıl Yapılır

Yazar  |  Yorum Yok
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Cildi temizlemek için uygulanan cilt temizliği uygulamaları cilt yapısına uygun ürünlerle gerçekleşmelidir. Kuru ciltlerde uygulanan cilt temizliği uygulamaları cildi daha fazla kurutacak cinsten olmamalıdır. Yağlı cilt yapısına sahip kişilerin de sebum yapısını dengeleyecek tarzda bakımlar yapması gerekmektedir.

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır
Cilt temizliğinde uygulamanız gereken ilk uygulama yüz temizleme jeli ve köpüğü ile yıkamak olmalıdır. Cilt temizlemek için cildinize uygun bir sabun kullanabilirsiniz. Cilt temizliğinde kullanılacak sabunlar Ph 5.5 değerinde olmalıdır. Diğer sabunlar cildin tahriş olmasına neden olabilir.
Cildi uygun temizleyici ile yıkayıp kuruladıktan sonra tonik işlemine geçilmelidir. Yüz yıkandıktan sonra geride kalan kir ve makyaj kalıntıları toniklerle temizlenmelidir. Tonikler aynı zamanda cildin gözeneklerinin de açılmasını sağlamaktadır. Tonik uygulanmasının ardından cildiniz hızla kurumaya başlayacaktır.
Tonik işleminden sonra kuruyan cilt, uygun bir nemlendirici ile nemlendirilmelidir. Tonik nedeniyle oluşan gerginlik bu sayede giderilecek ve cildiniz kırışıklıklara karşı direnç gösterecektir. Nemlendirici seçerken yağlı ciltler su bazlı, kuru ciltler ise yağ oranı yüksek nemlendiriciler tercih etmelidir.

Cilt Temizliğinden Sonra Doğru Cilt Bakımının Önemi
Cilt temizliğinden sonraki en önemli konu Cilt bakımı konusudur. Ergenlik döneminde kadın ve erkeklerin yarısından fazlası kızarıklıklar, siyah nokta ve sivilce sorunları yaşar. Endişelenecek bir durum yok. Bilinçli bir cilt bakımı uygulandığı takdirde durum kontrol altında.

İster 15 ister 50 hangi yaşta olursanız olun ince gözenekli, taze bir cilt her zaman çekicilik unsurudur. Fakat ergenlikte, ilerleyen yaşlarda veya hayatın herhangi bir döneminde cilt sorunları yaşayan kişi öncelikle sorunun kaynağını araştırmalı. Çünkü cilt sorunları sadece ergenlik, adet dönemi ve menopozdan kaynaklanmaz. Sağlıksız yaşam şekli cilt sorunlarının en önemli etkenleri arasında yer alır: Sigara, yoğun stres, çok yağlı yiyeceklerin tüketimi ve az uyumak cilde zarar vermekle birlikte; yanlış cilt bakımı uygulamaları da cilt sorunlarına sebep olur.

Yani işe doğru cilt bakımı uygulaması ile başlamak gerekir. Umutsuzluğa hiç gerek yok sivilce, siyah nokta gibi cilt sorunlarından kurtulabilirsiniz. Fakat öncelikle cilt analizinizi yapmanız veya yaptırmanız gerekir. Cildiniz kuru mu? Yoksa yağlı mı? Çünkü alacağınız temizlik, bakım veya kozmetik ürünlerini cilt tipinize uygun olarak seçmelisiniz. Bu yazımızda sorunlu cildinizi tekrar iyileştirip kendinizi iyi hissetmeniz için birkaç öneride bulunacağız.

Yağlı Ciltler İçin Temizleme Maskesi
1 adet yumurta
1 çay kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı bal
Malzemeleri karıştırın ve karışımı cildinize uygulayıp 30 dakika bekletin. Sürenin sonunda ılık su ile cildinizi temizleyin. Yağlı ciltler için uygun olan bu tarif haftada 1 kere düzenli olarak uygulandığında cildiniz temizlenecek ve bakteri oluşumu engellenecektir.

Kuru Ciltler İçin Temizleyici Maske
1 tatlı kaşığı hint yağı
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
Yağları karıştırın ve cildinize uygulayın. 15 dakika cildinizde beklettikten sonra ılık su ve sabunla cildinizi temizleyin. Kuru ciltler için uygun olan temizleyici maske tarifi haftada 1 kere düzenli olarak uygulanabilir.

Aslı TAYFUN

Aslı TAYFUN

Deneme at Sentez Bilişim Web Hizmetleri
Aslı TAYFUN

Bir Cevap Yazın