Cilt Tipiniz Hakkında, Kendi Kendinizi Bilgilendirin

Yazar  |  Yorum Yok
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Cilt tipiniz hakkında, ( Karma, kuru, yağlı, hassas, nemsiz vb. gibi ) kendi kendinize uygulayabileceğiniz bazı pratik yaklaşımlarla fikir sahibi olabilirsiniz.

  •  İlk aşama için cildinizin makyaj ya da benzeri kalıntılardan temizlenmiş olması ve sonrasında normal cilt salgısına dönmesi için hiçbir müdahalede bulunmadan bir süre beklemiş olmanız daha doğru sonucu almanızı sağlayacaktır. Yüzünüzün tamamını kapatacak bir kağıt mendilden ayıracağınız tek katı yüzünüzün üstüne örtüp, parmak uçlarınıza bastırarak, cildinizin tamamıyla temas ettirin. Kağıt mendili kaldırdığınızda her tarafında yağ lekeleri görüyorsanız cildiniz yağlı; sadece alın, burun, çene bölgelerinden oluşan T bölgesinde yağ lekeleri görüyorsanız cildiniz karma; mendil üzerinde hiç bir farklılık göremiyorsanız cildiniz normal ya da kuru olabilir.
  •         İkinci aşamada kesici olmayan bir cisimle, çok da bastırmadan alnınıza bir çizgi çekin. Eğer herhangi bir kızarma oluşmadıysa cildiniz normal değerlerde; hafif bir kızarıklık oluşup kısa bir süre içinde geçti ise cildiniz hassas; kızarıklık uzun süre geçmediyse ve kabarıklık oluştuysa cildiniz aşırı hassas diyebiliriz.
  •         Son aşama cildinizin nem durumunu ve esnekliğini anlamanız için. Çenenizin yan tarafından derinizi tutup yanaklarınızı yukarı doğru itin, hiç bir çizgi oluşmuyorsa cildinizin nemi normal; tek bir çizgi oluşuyorsa cildinizin nemi az; birden fazla çizgi oluşuyorsa cildinizin nemi çok az denebilir. Gözlerinizin altındaki ince deriyi dikkatlice tutup biraz çekip bırakın, hemen eski haline dönüyorsa cilt esnekliğiniz çok iyi; vakit kaybetmeden ama yavaşça eski haline döndüyse normal; ağır çekimde gibi, dikkatinizi çekecek ölçüde yavaş eski haline döndüyse cildiniz esnekliğini kaybetmeye başlamış denebilir.
Aslı TAYFUN

Aslı TAYFUN

Deneme at Sentez Bilişim Web Hizmetleri
Aslı TAYFUN

Bir Cevap Yazın