Çocuk İçin Önemli Yiyecekler

Yazar  |  Yorum Yok
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Vitamin A

Normal büyümeyi ve gelişmeyi; dokuları ve kemikleri tamir etmeyi; sağlıklı cilt, göz ve bağışıklık sistemi reaksiyonlarını destekler. Zengin vitamin A kaynakları arasında süt, peynir, yumurta ve yeşilden turuncuya havuç, tatlı patates ve bal kabağı gibi sebzeler vardır.

cocuklar icin

B vitaminleri

Vitamin B ailesi –B2, B3, B6, ve B12 –metabolizmaya, enerji üretimine ve sağlıklı bir dolaşım ve sinir sistemine sahip olunmasına yardım eder. B vitamininden yana zengin besin kaynakları arasında et, tavuk, kabuklu yemişler, yumurta, süt, peynir, fasulye ve soya fasulyesi de vardır.

cocuklar icin1

Vitamin C

Kasların, bağ dokularının ve cildin sağlıklı olmasını sağlar. Zengin besin kaynakları arasında narenciye meyveleri, çilek, kivi, domates ve brokoli gibi yeşil sebzeler vardır.

cocuklar icin2

Vitamin D

Kemik ve diş yapımını sağlar ve vücudun kalsiyumu emmesine yardım eder. Zengin besin kaynakları arasında süt, peynir, yoğurt (özellikle zenginleştirilmiş süt ürünleri), yumurta sarısı ve balık yağı vardır.

cocuklar icin3

Kalsiyum

Çocuk büyürken güçlü kemikler oluşmasını sağlar. İyi kalsiyum kaynakları, süt, yoğurt, peynir, soya peyniri ve kalsiyumla zenginleştirilmiş portakal suyunu da içerir.

cocuklar icin4

Demir

Kasları oluşturur ve sağlıklı kırmızı kan hücreleri için gereklidir. Demir eksikliği, büyüme çağındaki gençler için, özellikle de regl olmaya başladıklarında genç kızlar için risklidir. İyi demir kaynakları arasında sığır eti ve diğer kırmız etler, hindi, ıspanak, fasulye ve kuru erik de vardır.

cocuklar icin5

Aslı TAYFUN

Aslı TAYFUN

Deneme at Sentez Bilişim Web Hizmetleri
Aslı TAYFUN

Bir Cevap Yazın