Çocuklarda Tırnak Yemeye

Yazar  |  Yorum Yok
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Çocuklarda tırnak yeme sorununu çözmek için dikkat edilmesi gereken en önemli etken bu konuda baskı uygulanmamasıdır. Tırnak yeme davranışının, çocukta stres yaratacak ya da üzülmesine neden olacak durumların meydana gelmesi ile bağlantılı olabileceğini bilmemiz gerekir. Ebeveyn tutumlarında görülen yanlışlıklar, disiplin sağlama ve otorite kurmada aşırıya kaçma, çocuğun anne dışında bir başkası tarafından yetiştiriliyor ve bu bakıcının sıklıkla değişiyor olması gibi stres faktörleri bu davranışı ortaya çıkarabilir. Hali hazırda stresle ortaya çıkan bir sorunu baskı uygulayarak çözmeye çalışmak, sorunu çözmenin aksine daha da arttırılmasına neden olabilir. Baskı yaparak çocuğunuza yardımcı olamayacağınız gibi eğer sizinle yaşadığı bir iletişim problemi varsa ya da size herhangi bir nedenle öfke duyuyorsa inat edip davranışını sürdürecek ve bu alışkanlık daha fazla yerleşecektir. Yani çocuk bu davranışı size karşı kullanır hale gelebilir. Bu nedenle çocuğa bu konuda asla baskı uygulamamak sorunu çözmekteki önceliğimiz olmalıdır.

Çocuğunuzla aranızda herhangi bir problem olmadığı ve sizin de motivasyonunuzun yüksek olduğunu düşündüğünüz zamanlarda, onu karşınıza alarak, sakin ve güzel bir şekilde tırnak yeme alışkanlıklarının zararlarından bahsedebilirsiniz. Tırnak yemenin ellerinde kötü bir görüntü oluşturduğunu, ona zarar verdiğini ve alışkanlık haline gelmesiyle tırnaklarına büyük zararlar vereceği gibi sonuçları ona aktarabilirsiniz. Sonuçlarından bahsetmekle kalmayıp, bu sorunu çözmede ona yardımcı olmanız ve önerilerde bulunmanız, çocuğun da bu sorunu çözmek için çaba göstermesine katkı sağlayacaktır.

Tırnaklarını ne sıklıkta ve en çok hangi durumlarda yediğini gözlemleyip, bu gözleminizi onunla da paylaşabilirsiniz. Takibiniz sonucu örneğin, çizgi film izlerken tırnak yediğine sık rastlıyorsanız,  izleyeceği zamanlarda oyuncak ya da yiyecek bir şeyler vererek dikkatini başka yöne çekebilirsiniz. Ayrıca, gözlemlerinizi çocuğunuza da iletmeniz halinde, o da zaman içinde tırnaklarını yediği durumların bilincinde olacak ve bu davranışını kontrol etmeye çalışacaktır.

cocuk tırnak

Ayrıca bilmemiz gereken bir şey var ki tırnak yeme alışkanlığı stres ve üzüntüyle ortaya çıkan bir durum olması halinde, bunu ortaya çıkaran sorun çözülmediği sürece bu davranışın önüne geçmek zorlaşacaktır.

Ayrıca tırnak yemeye neden olacak bir diğer etken, çocuğun çevresindekileri taklit ettiği bir dönemde, anne ya da babasının tırnak yeme alışkanlığının olmasıdır. Bazen anne ve babalar bu durumu fark etmeyebilir. Oysaki gelişim çağında olan ve anne babasını rol model alan çocuk onların davranışlarını taklit eder. Sizin sıkça yaptığınız davranışlar çocuğunuzun dikkatini çekecek ve o da bu davranışı yapar hale gelecektir. Bahsedildiği üzere, yalnızca bir stres faktörü olması halinde meydana gelmeyeceği, model alma gibi durumların da göz önünde bulundurularak davranışın temeline inecek gerekli araştırmanın, çözüm oluşturmada önemi göz ardı edilmemelidir.

Ayrıca tırnak yeme alışkanlığı kendine güveni olmayan, değersiz hisseden, öfkeli ve saldırgan çocuklarda sıkça görülmektedir. Çocuğun model alması gibi durumların da değerlendirilerek yalnızca stres ve üzüntüye bağlanmaması gerektiğinin belirtilmesi yerinde olacaktır. Buradan hareketle çocuğun kendini böyle değersiz hissetmesine sebep olan nedenlerin araştırılarak,  bu düşüncelerden uzaklaşmasını sağlamak, hem bu soruna çözüm üretmek hem de çocuğun başka psikolojik sorunlar yaşamasının önüne geçmek için önemlidir.

PSK. Berna YAY

 

Aslı TAYFUN

Aslı TAYFUN

Deneme at Sentez Bilişim Web Hizmetleri
Aslı TAYFUN

Bir Cevap Yazın