Doğal Cilt Toniği Evde Yapımı

Yazar  |  Yorum Yok
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Papatya Toniği: Bir bardak suyun içerisine bir tutam kadar papatya koyulur ve kaynatılır. Su kaynadıktan sonra ocaktan alınır ve soğumaya bırakılır. Yeterince ılık hale geldikten sonra karışımdan papatyalar süzülerek elde edilen su tonik olarak kullanılır.

Limon Toniği: Bir çay bardağı kadar votkanın içerisine bir adet limonun suyu sıkılır. Limonlu tonik buzdolabında saklanarak yüze soğuk olarak uygulanır.

Süt Toniği: Bir tutan kuru nane bir çay bardağı sütün içerisine atılır ve süt karıştırılarak 5 dakika bekletilir. Bu sürenin ardından nanenin etkisi ile ferahlatıcı bir özellik kazanan süt cilde uygulanabilir.

Kuşburnu Toniği: Yarım çay bardağı suyun içerisine yarım çay bardağı kadar kuşburnu koyulur ve cezve içinde demlenir. Demlenmenin ardından soğuması beklenen karışım süzülür ve yüze uygulanır.

Gülsuyu Toniği: Eşit oranlarda gülsuyu ve sirke bir kapta karıştırılarak cilde uygulanabilir. Asidik yapısından dolayı cilt sirkeye hassasiyet gösterirse gülsuyu tonik olarak tek başına da kullanılabilir.

Maden Suyu Toniği: Maden suyu da gülsuyu gibi tek başına tonik olarak kullanılabilir. Hatta maden suyunun buz kalıplarında dondurularak yüze doğrudan uygulanması çok daha etkilidir. Ayrıca maden suyunun içerisine, demlenmiş biberiyeden bir miktar dökülerek daha etkili bir tonik elde edilebilir. Ayrıca tonik hazırlamak için maden suyu içerisine yaklaşık olarak 1/8 oranında elma sirkesi de katılabilir.

Sivilceli Ciltler İçin Tonik: Yaklaşık 1 kahve fincanı kadar su içerisine 1 tutam biberiye ve 1 tutam da adaçayı atılarak cezvede kaynatılır. Su soğuduktan sonra süzülür ve içerisine bir fincan da saf alkol ilave edilir.

Aslı TAYFUN

Aslı TAYFUN

Deneme at Sentez Bilişim Web Hizmetleri
Aslı TAYFUN

Bir Cevap Yazın