Gül Suyunun Hazırlanışı

Yazar  |  Yorum Yok
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Gül suyu, en eski ve en uyarıcı sağlık ve güzellik sırlarını, o hassas ve insanı kendinden geçiren kokusunda barındırır. Gerek cilt yenileyici olarak, gerek dini törenlerde, hatta yemeklerde, Hint ve Arap toplumları tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bu özellikleri saymakla bitmeyecek mucizeyi nasıl kolayca hazırlayıp kullanabileceğinizi sizlere anlatmak istiyoruz.

Gülün genel faydaları
Sindirim: Gül yapraklarını yemeklerinizde kullanarak bağırsaklarınızı temizleyebilir ve kabızlığı önleyebilirsiniz. Gül yaprakları salatada, hatta çay yapımında bile kullanılabilir.
Kanama kesici: Gözünüzde iltihaplanma varsa, gül yapraklarını demleyip içebilirsiniz. Etkisini hemen gösterecektir.
Solunum: grip ve soğuk algınlıklarına karşı, gül meyvesi kullanılabilir. Bu, kurumuş gülün içinde bulunabilir. Çekirdekleri ile birlikte kaynattıktan sonra süzüp, günde iki defa için.
Cilt: Gül suyu, cildin tazelenmesine, kırışıklıkların giderilmesine, hatta yaraların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur.

Gül-Suyu
Gül suyunun özellikleri
İltihap sökücü ve dekonjestandır. Uzun bir günün sonunda vücudunuzda kalan yorgunluğu, gül suyu giderebilir. Gül suyunu sabahları kullanırsanız, gözlerinizin altındaki kararmaların azaldığını fark edeceksiniz.
Baş ağrılarını dindirir. Bir mendili gül suyu ile ıslatıp alnınıza koyabilirsiniz.
C vitamini açısından zengindir. Vücuttaki kollajen sentezini hızlandırıp, serbest kökleri etkisiz hale getirerek yaşlanma sürecini yavaşlatır.

Güller
Rahatlatıcıdır.
Ciltteki siyah noktaları, çatlakları ve kırışıklıkları giderir.
Saç köklerini güçlendirir ve kan dolaşımını arttırır. Böylece saç dökülmesininönüne geçer
İçerdiği tannin, pektin, E ve B vitaminleri ile, cildinizi sıkılaştırıp temizleyen ideal bir toniktir.
Antibakteriyel özelliği ile, yara, çıban ve sivilcelere karşı oldukça etkilidir.
Gül suyu yapımı
Gerekli malzemeler
Yarım kilo gül yaprağı
Kapaklı bir tencere
Yarım litre saf su
Hava kilidi olan cam şişe
Hazırlanışı:
Gül yapraklarını toplayarak işe başlayın. Pembe ve kırmızı yapraklar genelde en hoş kokulu olanlardır. Unutmayın, yarım kilo yaprak toplayacaksınız. Dilerseniz bu miktarı elde etmek için birinden yardım alabilirsiniz. Ayrıca, eğer yaprakları kendiniz topluyorsanız, sabah saatlerinde toplamaya özen gösterin. Bu saatlerde yapraklar, içerdikleri maddeler yönünden daha zengindir.
Tencereyi saf su ile doldurun. Bu tür toniklerin yapımında, özellikle de cilt için kullanılacaksa, saf su kullanmak daha iyidir. Suyu doldurduktan sonra, gül yapraklarını ekleyin ve ocağı tam ateşe getirin.
En önemli kısıma geldik, su kaynamaya başladığı an, ateşi kısmalısınız. Suyun buharlaşmasına izin vermemelisiniz, zira gülün yağı, ve tüm faydalı özellikleri, bu buharla uçup gidecektir. Ateşi kıstıktan on dakika sonra, ocağın altını tamamen kapatın.
Bir saat boyunca dinlenmeye bırakın.
Soğuduktan sonra, suyu iyice süzdürün.
Son olarak, suyu cam şişeye doldurup buz dolabına koyun. Ertesi günden itibaren gül suyunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz. Gül suyunun serinliği cildinizi temizleyecek ve canlandıracaktır. Gördüğünüz gibi gül suyu, hazırlaması çok kolay olan doğal bir ilaçtır.

Aslı TAYFUN

Aslı TAYFUN

Deneme at Sentez Bilişim Web Hizmetleri
Aslı TAYFUN

Bir Cevap Yazın