Hasta Olmamak İçin Dikkat

Yazar  |  Yorum Yok
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

– Ellerinizi yıkayın: Ellerin yıkanması mikropların uzaklaştırılmasında oldukça önemlidir. Sabun ve akan sıcak su ile nezle virüsleri el ve parmak cildinden temizlenir.

– Özellikle çocuklara hasta olan kişi ile temas ettiklerinde, ellerini yıkamaları öğütlenmelidir.

– Bardakları paylaşmayın: Tek kullanımlık kağıt bardaklar, okul ve iş yerlerinde mikropların yayılımını önlemede başarılıdır.

– Kağıt mendil kullanın: Kağıt mendile sümkürerek çöpe atmak en iyisidir. Kirlenmiş mendili hemen atmak önemlidir, zira masaya, koltuğa, sandalyeye vs. temas ile başkasına virüs bulaşabilir.

– Gözlere, burun ve ağıza dokunmayın: Nezle olan biriyle temas ettiyseniz, gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza elinizi sürmeyiniz.

– Kağıt havlu kullanın: Mutfak veya diğer yerlerde, özellikle nezle olunduğunda pamuklu havlu yerine kağıt havlu tercih edilmelidir.

– Oyuncakları temiz tutun: Oyuncaklar mikropları barındırabilirler. Oyuncaklar düzenli olarak sıcak, sabunlu suyla yıkanmalıdır.

– Başka yöne hapşırın: Diğerlerinden uzağa veya mendile hapşırılması önemlidir. Ağzınızı elleriniz ile kapadıysanız, elinizi yıkayınız. Bu modeli çocuklarınızın da örnek almalarını sağlayın.

– Havalandırın: Mikroplar durağan havada asılı kalırlar. Pencereler açıldığında temizlenirler. Ayrıca oda nemlendirilmelidir.

– Mikropları temizleyin: Mikroplar üç saate kadar, kapı kollarında, ışık düğmelerinde, telefon, uzaktan kumanda gibi sıkça dokunulan yüzeylerde yaşayabilirler. Bunların ara sıra dezenfektanlarla silinmesi faydalıdır.

– Sigara içmeyin, içtirmeyin: Sigara içilmesi burun ve akciğerleri olumsuz etkiler. Çocukları soğuk algınlığına zayıf hale getirir. Çocuğunuzun yanında sigara içmeyin, içilmesine izin vermeyin.

Aslı TAYFUN

Aslı TAYFUN

Deneme at Sentez Bilişim Web Hizmetleri
Aslı TAYFUN

Bir Cevap Yazın