İlk Yaşlanma Belirtileri

Yazar  |  Yorum Yok
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Eğer 35 yaşındaysanız ve ilk yaşlanma belirtileri görünmeye başladıysa yani yüzünüzde kırışıklıklar belirmeye başladıysa bu kırışıklıklarınızı azaltmanın yolları vardır.

Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak cildinizdeki kırışıklıkları azaltabilir ve ilerleyen yıllar içinde kırışıklık oluşumunu yavaşlatabilirsiniz.

Kırışıklıkları Azaltmanın

Güneşin etkilerine fazla maruz kalmaktan kaçının. Çünkü güneş ışınları cildin yaşlanmasında ve kırışıklık oluşumunda rol oynayan bir etkendir.

Güneşli havalarda güneşe çıkmadan önce güneşten koruyucu sürün. Göz çevrenizdeki kırışıklıklara karşı da kaliteli bir güneş gözlüğü kullanın. Güneş gözlüğü göz çevrenizi iyi kapatmalıdır.

Sigara içmeyin. Her ne kadar bazı bilim insanları sigaranın kırışıklık ve cilt yaşlanması konusunda çekinceler taşısa da, yapılan araştırmalar sigaranın cildi yaşlandırdığını, kırışıklıklara yol açtığını veya kırışıklıkları artırdığını gösteriyor. Örneğin İngiltere’de Londra St. Thomas Hastanesi tarafından yapılan bir araştırmada sigara içen insanların sigara içmeyenlere göre ciltte kırışıklık oluşumuna %40 daha fazla yatkın oldukları saptanmıştır.

Yeterli uyku uyuyun. Yeterince uyku uyumamak vücudun aşırı kortizol üretmesine yol açmaktadır. Kortizol cilt hücrelerini bozan bir hormon olarak biliniyor. Yeterince uyku uyuyan insanlar kırışıklıklara daha az maruz kalmaktadır.

Sırt üstü uyuyun. Eğer hamile değilseniz veya başka bir engeliniz yoksa sırt üstü uyumaya gayret edin. Çünkü yan tarafınıza uyumanız uyku çizgileri olarak bilinen yüzünüzde çizgiler oluşmasına yol açabiliyor.

Tekrarlayan yüz hareketlerinden kaçının. Çünkü bu tür hareketler yüz kaslarının çok çalışmasına yol açar.

Daha fazla balık yiyin. Özellikle somon balığını tüketmeye özen gösterin. Balık harika bir protein kaynağıdır. Bu yönüyle cilt için koruma sağlar. Aynı zamanda balık mükemmel bir omega 3 kaynağıdır. Omega 3 yağ asitleri cildi besler, kırışıklıkları azaltarak cildin daha genç görünmesine yardımcı olur.

Soya ürünlerini daha fazla yiyin. Soya ürünleri güneşin ciltte oluşturduğu zararı azaltmakta ve koruma sağlamaktadır.

Daha fazla sebze ve meyve yiyin. Sebze ve meyvelerin antioksidan özellikleri vücuttaki serbest radikallerle savaşmada önemli rol oynar. Bu durum cilde de olumlu yansır. Cildin daha genç ve parlak görünmesine yardımcı olurlar. Kırışıklıkları azaltır ve kırışıklık oluşumunu yavaşlatırlar.

Nemlendirici kullanın. Nemlendiriciler cildi daha nemli tutarak daha iyi görünmesine yardımcı olurlar. Yüzdeki çizgiler ve kırışıklıklar daha az görünür olur.

Yüzünüzü çok fazla yıkamayın. Yüzünüzü çok fazla yıkamanız cildinizdeki nemi ve doğal yağ tabakasını götürür.

Kırışıklıkları azaltan tedavileri de düşünebilirsiniz. Botoks, kırışıklık dolguları, lazer, kimyasal peelingler ve dermabrazyon gibi teknikler kırışıklık tedavisinde kullanılmaktadır.

Aslı TAYFUN

Aslı TAYFUN

Deneme at Sentez Bilişim Web Hizmetleri
Aslı TAYFUN

Bir Cevap Yazın