Kaliteli Uykunun İpuçları

Yazar  |  Yorum Yok
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Aşıksın, streslisin, yorgunsun… Hal böyle olunca, gözüne uyku girmiyor, girse de sürekli bölünüyor. Her sabah kendini yataktan spatula ile kazımak zorunda kalıyorsun! Öyleyse gel, sorununa çözüm bulalım.

Gözünü tavana dikip uyumaya çalışıyorsun, ama ne mümkün? Koyunlar sayıyor, sevdiğin ünlüyle buluşuyorsun… Sonuç olarak da sabah saatin alarmını sürekli 10 dakika sonrasına erteleyerek yataktan bir türlü çıkamıyorsun!

Önce rahatla

En bilinen ve işe yarayan yöntemlerden biri kitap okumaktır. Ama kitabını dikkatli seçmelisin. Seni içine alacak ve bir sonraki sayfayı okumadan duramayacağın macera türü kitaplar, uykunun büsbütün kaçmasına neden olabilir! Ayrıca, Sudoku gibi bulmacalar çözmeyi de deneyebilirsin. Bu tür aktiviteler sayesinde zihnin rahatlayacak ve uykuya hazır bir hale gelecek.

Uykuya hazırlan

Yiyeceğin bazı yiyeceklerle vücudunu uykuya hazırlayabilirsin. Bunun için yediklerinin aminoasit içermesi gerekiyor. Örneğin, yeşil salata ile birlikte kepek ekmeğine hazırlanmış bir hindili sandviç işine yarayabilir. Çünkü bu sandviçin içinde bulunan aminoasitler mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunun vücudunda düzenlenmesine yardımcı oluyor. Ayrıca bal ile tatlandırılan bitki çayları, özellikle de papatya çayı yardımcı olabilir. “Çay sevmem” diyorsan da, muz yiyerek kaslarını gevşetmeyi deneyebilirsin.

Egzersizlerle gevşe

Uykusuz bir gecenin ardından gelen gün çok daha yorucu olur. Bu yüzden özellikle ertesi gün çok önemli bir sınavın olduğunda, uyku öncesinde gevşeme egzersizleri yapmayı deneyebilirsin. Böylece 10 dakikanı ayırarak, rahat bir uykuya dalabilirsin. Yapacağın nefes egzersizleriyle de stres hormonlarını düzenleyerek, kalp atışlarını yavaşlatabilir, vücudunu uykuya hazır bir hale getirebilirsin.

Odanı düzenle

Odanı bir uyku limanı haline getirmek için yapabilecekler…

-Odan için kayısı rengi ve zeytin yeşili gibi yumuşak renkler seçmeyi dene.
-Sakın yatağına yakın alanları dağınık bırakma.
-Yastık seçimine dikkat et. Yastığın mutlaka temiz ve uygun yükseklikte olmalı.
-Yatağının yerini, yattığın yerden odaya girenleri görecek şekilde ayarlamalısın.
-Yatağının ayak ucu doğrudan kapıya bakmamalı.
-Yatağın başını bir duvara dayamalısın. Aksi halde kendini dengesiz ve rahatsız hissedebilirsin.

Bunları da dene

-Uykudan önce ılık bir duş al.
-Yemeğini yatmadan en az üç saat önce ye.
-Yatma vaktine yakın saatlerde çay, kahve gibi kafeinli içecekler tüketme.
-Her akşam aynı saatte yatmayı alışkanlık haline getir.
-Uyuyacağın odanın sessiz olmasına özen göster.

 

Aslı TAYFUN

Aslı TAYFUN

Deneme at Sentez Bilişim Web Hizmetleri
Aslı TAYFUN

Bir Cevap Yazın