Karbonat ile Şaşırtıcı Güzellik Sırları

Yazar  |  Yorum Yok
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Tek tek bir takım ürünleri güzelliğimiz için kullanmaktansa, herkesin mutfağında bulunan tek bir ürünü çok yönlü kullanmayı istemez miydiniz? İşte aradığınız o tek ürünlerden birikarbonat. Bana kalırsa, gerçekten mucizevi nitelikte. Bir kutu karbonat mutfakta yemekler için, 1 kutu karbonat banyoda güzelliğiniz için kullanmak üzere daima bulundurmalısınız. Benim için, sadece 1-2 özelliği bile banyo dolabında ona yer açmama yetti. Bu kadar elimizin altında ve ucuza sahip olduğumuz bir ürünle neler yapabileceğimizi bilmek gerekdiye düşünerek size, karbonat ile şaşırtıcı güzellik sırları içeren küçük bir liste hazırladım.

Doğal Tırnak Beyazlatma 

Sık oje kullandığımızdan zaman içerisinde sararan tırnaklar için pratik çözüm karbonat. Bir kadın içerisinde eşit miktarda karbonat ile ılık su ekliyorsunuz (1 kaşık karbonat-1 kaşık ılık su gibi). Karıştırdıktan sonra bir kulan çubuğu yardımıyla bu karışımı tırnaklara sürebileceğiniz gibi, tırnakları direkt bu karışımın içerisine sokup, parmaklarımızla biraz ovalayabilirsiniz. Bu şekilde 15-20 dk bekledikten sonra, ılık su yardımıyla yıkayabilirsiniz.

guclu_tirnaklar_mini

Cildi Ölü Hücrelerden Arındırma

Cildimizin gözeneklerin açılması, gözenekleri tıkayan pisliğin derinlemesine temizlenmesi için zaman zaman peeling yapmak gereklidir ki karbonat işte tam bu noktada devreye giriyor. Vücudunuzun her bölgesi için bunu deneyebilirsiniz. Burada karbonat ve ılık su oranı 3/1. Yani 3 karşık karbonat, 1 kaşık ılık su gibi. İkisini karıştırıp macun kıvamına getiriyorsunuz. Sonrasında ister ellerinize, ister ayaklarınıza, isterseniz de yüzünüze dairesel hareketlerle sürün, nazikçe ovalayarak. Hatta özellikle yüzünüze yapmadan önce, yüzünüze buhar banyosu yaptırın (Buhar banyosu için : Derince geniş bir kaba sıcak suyu koyun ve yüzünüzü buhara tutun. Hatta başınızda içine kalacak şekilde havlu le kapatarak buhardan daha fazla yararlanabilirsiniz.). Böylelikle yaptığınız peeling daha iyi çalışacaktır.

karbonat3

Siyah Noktalara Çözüm
Yüzümüzü arındırdıktan sonra, yüzünüzdeki siyah noktalar için karbonat ve bal ile muhteşem bir maske yapabilirsiniz. Burada ölçü 2/1. Yani 2 kaşık karbonat, 1 kaşık bal. Karıştırıp macun kıvamına getirdikten sonra, yüzünüze sürün. 15-20 dk beklettikten sonra yüzünüzü hafifçe ovalayarak önce fazlalığı alıp, sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.

karbonatlı-su

Tırnak Etlerini Yumuşatmak İçin
Manikür yağı yoksa elinizde yine karbonatı bu amaçla kullanabilirsiniz. Karbonatı biraz su ile maun kıvamına getirdikten sonra tırnak etlerine sürün ve bir diş fırçası yarımıyla tırnak etlerini nazikçe fırçalayın.

Sağlıklı Saçlar İçin

Saçların derinlemesine temizlenmemesi saçınızla ilgili pek çok sorunun kaynağıdır. Kullandığınız şampuanların içerisinde bir takım kimyasallar saçınızın yağlanmasına ya da kurumasına sebep olur. İştesaçlarınızın eski sağlığına ve parlaklığına kavuşması için iki muhteşem ürün. Biri karbonat diğeri elma sirkesi. Karbonat ile saçınızı yıkamak için ölçü 1/3. Yani 1 kaşık karbonata 3 kaşık su. Tabii saç yıkamak söz konusu olduğundan ölçüleri büyütmeniz gerekecek ancak oranı bu. Karıştırdıktan sonra ister ıslak ister kuru saça bunu uygulayın. Diğerlerden uçlara doğru uygulayabilirsiniz. 1-3 dakika arası bekledikten sonra, soğuğa yakın ılık su ile durulayın.

saç1

Saç Parlaklık Kazandırmak İçin

Ardından sıra elma sirkesine geliyor. Bu noktada oran 1/4. Yani 1 kaşık alma sirkesi 4 kaşık su. Karıştırarak saçınıza sürün ya da bir sprey şişesine bunu koyup, saçınıza duşta püskürtebilirsiniz. Soğuk su ile (ya da soğuğa yakın ılık su) en son durulamayı yapın. Soğuk su hem nemi saça hapsedecek hem de saçın parlamasına yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda saçlarınızın elektriklenmenin önüne geçecektir.

Diş Beyazlatma İçin

Diş macununuz ile birlikte kullanmaktan asla vazgeçmemeniz gereken bir şey karbonat.İki şekilde uygulayabilirsiniz. Önce macunla dişlerinizi fırçalarsınız, hemen ardından fırçasına bir miktar karbonat döküp tekrar fırçalarsınız. Ancak iki işlemdense benim önerim, diş macununun üzerine karbonat dökmeniz bir kerede dişlerinizi fırçalamanız. Benim gibi kahve ve çay tutkunu iseniz, bu yönteme fazlasıyla ihtiyacınız olacaktır.

beyaz_dis

Saç Fırça Ve Taraklarını Temizlemek İçin

Pek çok kişinin saçlarının çabuk yağlanmasının bir sebebi kullandıkları taraktır. Zaman içerisinde tarakta biriken yağ, saçınızı taradıkça tekrar bulaşır. Bunu önüne geçmenin tek yolu, onları iyi temizlemektir. Bir sıcak su dolu kabın içine bir miktar karbonat ekleyip, bu suyun içerisinde, tarakları yıkayabilirsiniz.

Ayakkabı Kokusu İçin
Özellikle ter sebebiyle oluşan ayak kokusunu gidermek için birebir çözümdür karbonat. Ilık su içerisinde 2 çorba kaşığı karbonat ekleyin ve bunun içinde ayaklarınızı bir kaç dakika bekletin. Çıkardıktan sonra 3 kaşık karbonat içine, 1 kaşık su ekleyin ve macun kıvamına getirdikten sonra ayaklarınızı bununla nazikçe ovalayın, sonrasında da yıkayın. Karbonat tüm teri emecek hem de kötü kokuları giderecektir.

ayak

Kötü Kokuları Gidermek İçin

Aslında karbonat, pek çok yerde oluşabilecek kötü kokuları gidermekte birebirdir. Örneğin, spor ayakkabınızın, terden dolayı zamanla kötü kokması söz konusu olabilir. İşte önerim, ayakkabıların içine 1 kaşık karbonat ekleyin ve iine iyice yayılmasını sağlayın. 1 gece böyle beklettikten sonra, makinede yıkayın. Kokudan eser kalmadığını göreceksiniz. Örnğin, halınız zamanla bir takım sebeplerden kokabilir. Bunu idermek için, bir iki avuç karbonatı halıya serpin ve 1–2 saat bekledikten sonra elektrik süpürgesi ile süpürün. Halınızdaki o kötü kokudan eser kalmayacaktır.

Aslı TAYFUN

Deneme at Sentez Bilişim Web Hizmetleri
Aslı TAYFUN

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir