Lazer epilasyonun yararları

Yazar  |  Yorum Yok
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Lazer epilasyonun faydalarına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Yüksek, sıkça kullanılan lazer epilasyon yönteminin vücuttaki istenmeyen tüyleri yok etmesindeki öneme dikkat çekti. Yrd. Doç. Dr.Jale Yüksek şunları belirtti:

“Lazer epilasyon vücuttaki istenmeyen tüylerin lazer ışığı kullanılarak kalıcı olarak yok edilmesinde hızlı ve pratik yöntemdir.

Lazer genel anlamıyla tek dalga boyunda yoğunlaştırılmış ışık sistemidir. Lazer ışığı röntgen ışınlarından farklı olarak, vücutta herhangi bir artık bırakmaz. Röntgen ışınları vücutta radyasyon artığı bıraktığı için  belirli bir zaman içerisinde çok alınırsa risk doğurabilir. Lazer ışığı vücutta herhangi bir artık bırakmaması nedeniyle güvenlidir ve bu nedenle Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından 1997 yılında onaylanmıştır. Günümüze dek olumsuz bir etkisi de tespit edilmemiştir.

Lazer epilasyon, cilt rengi, kıl yoğunluğu, kıl rengi ve kalınlığına bakılarak doğru enerji verilerek doktor kontrolünde yapılması gereken bir işlemdir.

Lazer enerjisi, cilde zarar vermeden ciltten geçerek kıl köküne ulaşır. Kıl ve kıl kökünde bulunan, kıla rengini veren melanin pigmenti (renk hücresi) lazer ışığını emer. Bu ışık etkisi ile aşırı ısınan kıl kökü tahribata uğrar ve tekrar kıl üretme kabiliyetini azaltır veya kaybeder. Kısaca kıl kökü etkisiz hale gelir.

Kılların 3 farklı büyüme aşaması vardır. Bunlar; anajen (büyüme), katojen veya telojen fazlardır. Lazer uygulaması sırasında kılların farklı evrelerde olması, lazer epilasyonda sonucun ortalama 4-6 seans sonra alınmasına neden olur. Lazer ışığının uygulama süresi ve dozu kişinin cilt rengi ve yapısına göre değişiklik gösterir.

Belli aralıklarla tekrarlanan seanslar sonrasında cilt ve kıl yapısının uygun olması halinde uygulama yapılan bölgedeki kılların  % 60-% 90’ı,  kalıcı olarak yok edilir. Geriye kalan kıllar ise ince ve  açık renkli kıl yapısına dönüşür.

Bayanların  en sık tercih ettiği bölgeler; bacak, genital, bikini çizgisi, koltuk altları, kol ve yüz bölgesidir. Erkeklerde ise  en çok sakal üstü, boyun, ense, omuz, sırt ve göğüs bölgelerinde istenmeyen kılların azaltılmasında kullanılmaktadır .

Lazer epilasyon uygulamasında herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Ancak kız çocuklarında adet döneminden 1-2 yıl sonra lazer epilasyon işlemine başlanması uygundur.

Ayrıca çok açık renkli, kızıl renkli ve veya beyaz tüylerde lazer epilasyon yönteminin başarılı olmaması nedeniyle ileri yaşta yapılamamaktır. Bu nedenle lazer epilasyonun tüylerin beyazlamadan önce uygulanması lazerle epilasyon yapılabilme adına önemli bir sınırdır. Özetle istenmeyen tüyler beyazlamadan önce lazer epilasyonla kalıcı olarak yok edilebilmektedir. Günümüzdeki lazer sistemleri ile ileri yaşta tüylerde beyazlama başlamış kişilerde malesef yüz güldürücü sonuçlar alınamamaktadır. Lazer epilasyon kıl batıklarında faydalıdır. Batık yani kıl dönmesi, kılın deri içinde kalması yani deri dışına çıkamama durumudur. Kıl batığının belirtileri; kızarıklık, şişlik, sivilce, irin tarzında şişlikler ve kahverengi lekelerdir. Batıklarda aileden gelen bir yatkınlık da söz konusu olabilmektedir. Erkeklerde çene altı, boyun ve ense bölgesinde oluşabilirken bayanlarda kol, bacak ve bikini bölgesinde sıklıkla görülür.

Batık oluştuğunda lekeye dönmeden, cilt kararmadan kıl kökünün lazer epilasyonla yok edilmesi sorunun tamamen giderilmesini sağlar.

Lazer epilasyonla başarı sağlanabilen diğer rahatsızlık, kıl dönmesi veya pilonidal sinüstür. Kıl dönmesi vücuttan kopan kılların deride bir yol bularak deri altında toplanması ve burada ağrılı iltihaplanma, kötü koku, akıntı ve ateşlenmeye neden olması durumudur.  

Gövdeden kopan kıllar genellikle kuyruk sokumunda birikir. Kişi kuyruk sokumunda kaşıntı ve kötü koku şikayeti nedeniyle sosyal açıdan büyük sıkıntı yaşayabilir. Kıl dönmesinin tedavisi cerrahi operasyondur. Operasyondan sonra şikayetlerin tekrarlamaması için bölgedeki kıl köklerinin lazer epilasyon yapılarak yok edilmesi oldukça önemlidir.”

 

 

Aslı TAYFUN

Aslı TAYFUN

Deneme at Sentez Bilişim Web Hizmetleri
Aslı TAYFUN

Bir Cevap Yazın