Mart Ve Nisan Ayı İlkbahar

Yazar  |  Yorum Yok
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Mevsim degisiklikleri insan vücuduna doğrudan ya da dolaylı olarak etkilemektedir.

Mart ayı ilkbahar mevsiminin ilk ayı olarak havanın, toprağın ve suyun ısınmaya başladığı, doğanın canlandığı bir hızlı-kararsız geçiş dönemidir. Özellikle kış mevsiminden bahara, bahardan yaza, yazdan sonbahara ve kışa geçiş dönemlerinde ısı değişiklikleri sağlığımızı etkilemektedir. Mevsimsel değişikliklerle, bulaşıcı hastalıklar, solunum yolu hastalıkları, astım vb. alerjik hastalıklar, duygu durum değişiklikleri, gibi bazı sağlık sorunlarının etkileştiği bilinmektedir. Özellikle çocukların, yaşlıların, bilinen hastalığı olanların bu hızlı geçiş dönemlerinde daha dikkatli olması uygun olacaktır.

Bu dönemde nelere dikkat edilmelidir.
1- Mevsime uygun, termal konforu göz önünde tutacak giysiler giyilmelidir. Giysi hijyeni açısından, pamuklu, derinin hava alışverişini engellemeyen, alerjik özellikli boya vb. içermeyen giysiler tercih edilmeli, sıcak soğuk değişimleri göz önünde bulundurularak, tek bir kalın giysi giymek yerine bir-iki kat ince giysinin üst üste giyilmesi tercih edilmelidir. Böylelikle, giysi katmanları arasındaki hava ısı izolasyonunu sağlayacaktır. Isı özelliğine göre giysi çıkarma veya giymek mümkün olacaktır.
2- Bolca su içmeliyiz ve çevremizdekilere de içirmeliyiz.
3- En yakın çevremizin (konutumuzun ve çalışma ortamımızın) koşullarının mevsimsel geçiş dönemine uygunluğunu kontrol etmeliyiz. Odalar pasif ve aktif havalandırılmalı, ısı ve nemi kontrol edilmelidir. Oda ısısın 17-21ºC olması uygundur.
4- Bilinen hastalığı olanların (allerjik hastalıklar, bağışıklık yetmezliği yaratan böbrek, karaciğer, kan hastalığı olanlar, kanser hastaları vb.) hekimlerine hastalıkları üzerine mevsimsel değişikliklerin etkisi olup-olmayacağını sormaları, konu hakkında bilgi almaları uygun olacaktır.
5- Bulaşıcı hastalıklar açısından, özellikle hava, su ve gıdalar ile bulaşan hastalıklara yönelik kişisel önlemler (el yıkama, kalabalık ortamlardan kaçınma, özellikle hastalık salgın dönemlerinde kişiler arası karşılaşma-selamlaşma yöntemleri, tokalaşma öpüşmeden kaçınma, ev ve çalışma ortamının havalandırılması, besin ve su hijyeninin sağlanması vb. önlemler) alınmalıdır.
6- Allerjik hastalık öyküsü olanların (astım vb) bu dönemde hastalık belirtilerine, şikayetlerine dikkat etmeleri, takip etmeleri, polenlerin yoğun olduğu dış ortamlarda bulunmaktan kaçınmaları, hekim tavsiyesi ile gerekirse ilaç kullanmaları gerekmektedir.
7- Duygu durum değişikliği öyküsü olanların bu dönemde hastalık belirtilerine, şikayetlerine dikkat etmeleri, takip etmeleri, gerekirse hekim tavsiyesi ile ilaç kullanmaları gerekmektedir.
8- Çocuklar, yaşlılar başta olmak üzere risk gruplarının yeterli-dengeli beslenme, kişisel temizlik gibi temel sağlığı koruyucu önlemler konusunda dikkatli olmaları önerilmektedir.

 

Aslı TAYFUN

Aslı TAYFUN

Deneme at Sentez Bilişim Web Hizmetleri
Aslı TAYFUN

Bir Cevap Yazın