Peki ilişki bağımlılığı ne demek

Yazar  |  Yorum Yok
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Çevrenizde gördüğünüz ilişki bağımlısı çiftler mutlaka vardır. Bunun yanında ilişki bağımlısı arkadaşlar hatta çocuk bakıcıları bile var. Peki “ilişki bağımlılığı” ne demek?

Bir kişinin içinde bulunduğu ilişkiye kendisinden daha fazla önem vermesine “ilişki bağımlılığı” deniyor. Aşırı romantik olan birisi eşine karşı ilişki bağımlısı haline gelebiliyor ya da çocuk bakıcısı bir kadın ilk defa sevgi gördüğü bir aileye karşı bağımlı hale gelebiliyor.

sevgi gördüğü bir aileye

İlişki bağımlısı olan kişilerin sayısını tahmin etmek oldukça zor. Çünkü şimdiye kadar ilişki bağımlılığı alkol ve uyuşturucu bağımlılığı ile ilgili konularla birlikte araştırılmış.

Yaşanılan ilişkilerde karşınızdaki insanlara birden çok şans vermek, karşı taraf hatalı olsa bile bunu görmezden gelmek ilişkinin bir bağımlılık halinde olduğunu gösteriyor. Bu durum anlık sorunları hemen halletse de, aslında ilişkiyi temelden çökertiyor.

İlişki Bağımlısı Mısınız?

İlişki bağımlısı olup olmadığınızı anlamak için genel sorunları ve ilişkideki bireylerin duygusal sağlığını ve bir ilişki içerisinde yerine getirilmesi gereken konulardaki davranışlarını incelemekte fayda var. İlişki bağımlığının belirtileri arasında; aşırı sahiplenme, kontrol altında tutma, kendi ve insanlar dışında tek kişiyle meşgul olunması yer alıyor.

İlişki bağımlılığı sadece bir ilişkide sınırlı olmaktan çıkıp,  aşırı çalışma, egzersiz, beslenme, para harcama, iştahsızlık ya da nikotin bağımlılığı şeklinde de görülebilmektedir.

sevgi gördüğü bir ail

İlişki Bağımlılığının Belirtileri

– İlişkide karar vermekte zorlanmak
– Kendi duygularını tanımada zorluk çekmek
– İletişim kurmada sıkıntı yaşamak
– Karşındaki kişiye kendinden çok değer vermek
– Kendine olan güven ve saygıda eksiklik hissetmek
– Terk edilme korkusu yaşamak
– Maddi açıdan zorlasa dahi ilişkide sağlıksız bir bağımlılık hissetmek
– Abartılı bir şekilde başkalarının sorumluluklarını sahiplenmek

İlişki Bağımlıları Zayıf İnsanlar Mı?

İlişki bağımlılığı belirtilerini göstermek tamamen ilişki bağımlısı olmak anlamına gelmiyor. Bireyin duygusal sağlığında problemler ve ilişkiler üzerinde olumsuz etkiler gösterdiği için hemen bu kalıba sokmak doğru olmaz. Yukarıda bahsettiğimiz maddelerdeki durumları sürekli sergileyen biriyseniz ilişki bağımlısı olma ihtimaliniz çok yüksektir.

Bu konuda psikologdan veya bir ilişki uzmanından yardım alabilirsiniz. Hepimiz zaman zaman davranışlarımızı abartılı hale getirebiliyoruz ve bu davranışlarımız günlük yaşam kalitemizi etkiliyor. Bu nedenle ilişki bağımlılığından kurtulmak her şeyden önce sizin elinizde.

Aslı TAYFUN

Aslı TAYFUN

Deneme at Sentez Bilişim Web Hizmetleri
Aslı TAYFUN

Bir Cevap Yazın